PIERWSZA POMOC PRZY LEKKICH URAZACH
Drodzy pacjenci:
Właśnie zaczęły się wakacje, czeka nas wypoczynek i na pewno piękna pogoda a co za tym idzie, zwiedzanie czyli dużo pieszych wycieczek, biegi rekreacyjne, jazda rowerem czy na rolkach itp. Radzimy jak zastosować pierwszą pomoc w lekkich urazach np: skręcenia i zwichnięcia stawu skokowego. Oczywiście po jakimkolwiek niepokojącym uszkodzeniu powinniśmy się niezwłocznie skontaktować z lekarzem.
Zasada P.R.I.C.E. to skrót od słów:
✔Protection – Zabezpieczenie czyli zapewnienie bezpieczeństwa bolesnemu miejscu, tak aby nie mogło być uszkodzone ponownie
✔Rest – Odpoczynek : Znaleźć pozycję ciała, w której ból zmniejsza się lub znika. Niezależnie czy jest to ból kręgosłupa, czy kończyn, jeżeli możliwe jest osiągnięcie takiej pozycji, oznacza to, że umożliwiamy uszkodzonym tkankom regenerację i odpoczynek. Redukcja bólu poprzez jak najczęstsze stosowanie tej pozycji przyśpieszy gojenie
✔Ice- Chłodzenie: Najlepiej nada się do tego zimny żelowy kompres. Nigdy nie umieszczamy lodu bezpośrednio na skórę. Jeśli mamy do dyspozycji kostki lodu, należy włożyć do woreczka. Nie należy chłodzić ran.
✔Compression- Ucisk: Delikatny ucisk bolesnego miejsca zapobiega powstawaniu stanu zapalnego i obrzęku. Z tego powodu, podczas mrożenia, bolesne miejsce może być uciskane kompresem lodowym, a po zdjęciu kompresu, bandażem elastycznym.
✔Elevation- Uniesienie: Jeśli to możliwe, to uszkodzona część ciała powinna znajdować się jak najczęściej powyżej poziomu serca. Jeśli jest to ręka może być to temblak w przypadku nogi cokolwiek, na czym możemy ją położyć (sami oczywiście leżąc). Uniesienie również zmniejsza rozwój stanu zapalnego i obrzęku.
Mrożenie w pozycji bezpiecznej można wykonywać przez 15-20 minut co 2-3 godziny. Im więcej takich cykli powtórzymy, tym lepszy będzie efekt.
Aby zabezpieczyć staw zanim odwiedzimy lekarza można zastosować opaskę elastyczną lub lekką ortezę.
Miłego wypoczynku