Doradztwo NEURON

KOMPRESJOTERAPIA

Drodzy pacjenci:
Dziś kilka słów o kompresjoterapii, czyli metodzie zapobiegania i leczenia przy zastosowaniu zewnętrznego, określonego zmiennego ucisku na kończyny z wykorzystaniem bandaży, pończoch, rajstop, podkolanówek uciskowych. Ucisk ten masuje kończynę przy każdym stawianym kroku i zmusza do efektywności działania tzw. pompę mięśniową podudzia, pobudzając tym samym przepływ chłonki oraz krwi żylnej. Nie dopuszcza to do zalegania krwi w kończynie, powstawania skrzeplin w żyłach i ułatwia gojenie się owrzodzeń żylnych. Ucisk zmniejsza obrzęk i przywraca kończynom fizjologiczne kształty.
Ponieważ najwięcej zalegającej krwi gromadzi się wokół kostek, wyroby lecznicze są w tym miejscu bardzo ciasne. Ucisk stopniowo zmniejsza się i w połowie uda jest już minimalny.

U kogo stosować kompresjoterapię:
• u chorych tak z zaawansowaną niewydolnością żylną jak i przy małych zmianach
• u osób z nadwagą, u których zwiększona objętość brzucha i tkanki tłuszczowej utrudnia odpływ krwi z żył kończyn dolnych do serca;
• u osób pracujących w pozycji długo stojącej (sprzedawcy, fryzjerzy, pielęgniarki, dentyści) lub długo siedzącej (kierowcy, urzędnicy, kasjerzy, pracownicy biurowi, lekarze).
• u kobiet w ciąży, u których znaczne zwiększenie objętości jamy brzusznej i obniżenie aktywności fizycznej powoduje trudniejszy przepływ żylny, a hormony — rozluźnienie żył w pierwszym trymestrze.
• u pasażerów odbywających długie loty samolotem bądź podróżujących samochodem, ponieważ zaburzenie krążenia krwi w takich przypadkach może doprowadzić do choroby zakrzepowo-zatorowej nawet u młodych ludzi.

Aby dobrze dobrać rozmiar produktów uciskowych należy pomierzyć nogi, najlepiej z samego rana. Miejsca pomiaru: w kostce, najgrubszym miejscu w łydce, pod kolanem, udo- 10 cm nad kolanem.

W Naszych sklepach oferujemy duży wybór produktów uciskowych. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *