Doradztwo NEURON

LECZENIE HALLUKSÓW

Drodzy pacjenci:

Dziś kilka słów o halluksach, czyli o paluchu koślawym. Paluch koślawy jest dziedzicznym lub nabytym zniekształceniem stopy. Pojawia się często przy płaskostopiu poprzecznym stopy. Bywa wynikiem postępującego, bocznego odchylenia palucha stopy (czyli pierwszego palca) w stawie śródstopno – paliczkowym oraz przyśrodkowego odchylenia w ustawieniu I kości śródstopia. Na paluchu stopy powstaje zaczerwienie i opuchlizna, występuje ból.

Przyczyny powstawania halluksów:
Brak profilaktyki (już od wczesnego dzieciństwa należy dbać o stopy przez dużą ilość ruchu, ćwiczeń oraz dobór odpowiedniego obuwia)
Czynniki genetyczne (kobiety są bardziej narażone przez słabszy układ mięśniowo-więzadłowy)
Płaskostopie poprzeczne
Nadwaga (zbyt duże obciążenie osłabia układ więzadłowy i zmienia ustawienia łuków stopy)
Nieodpowiednie obuwie (zbyt sztywna podeszwa, zbyt wąskie noski, bardzo wysokie obcasy
Taniec klasyczny (balet) – przeciąża i nadwyręża budowę stawów
Stojący lub nieaktywny tryb życia
Predyspozycja w budowie stopy
Sposób chodzenia i ustawiania stopy

Co zrobić aby zapobiegać powstawaniu i rozwijaniu się halluksów:
Nosić wygodne obuwie na płaskim obcasie, o odpowiednim dla stopy rozmiarze, kształt obuwia niezbyt wąski, a materiał użyty do produkcji przewiewny, tak by nie dopuścić do pocenia się stóp.
Zmieniać obuwie kilka razy dziennie, aby obciążać różne fragmenty stopy. Ważne jest utrzymywanie prawidłowego ciężaru ciała. Niekorzystna jest też długa praca w pozycji stojącej.
Po zdjęciu butów przez kilka minut wykonywać gimnastykę palców, rozszerzać je, wyginać, naprostowywać w przeciwnym kierunku do koślawości, a także odwodząc paluch wykonywać ruchy okrężne. Stosować EKSPANDER DO ĆWICZEŃ NA HALUKSY.
Na noc, a także w każdej wolnej chwili zakładać na stopę aparat korekcyjny MARCIN, a w trakcie chodzenia aparat na halluksy MARCIN II lub MARCIN II LUX.

Więcej informacji na temat halluksów, aparatów Marcin (są produkowane przez nas) oraz profilaktyce halluksowej na stronie www.marciny.com
Zapraszamy do odwiedzenia strony oraz do naszych sklepów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *