Doradztwo NEURON

OPUCHNIĘTE I BOLĄCE NOGI

Drodzy pacjenci:
Chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka rad na temat:
„Opuchniętych, bolących, nieestetycznie wyglądających nóg.”
Żylaki to nie tylko problem kosmetyczny, mogą być objawem szerszego problemu – przewlekłej niewydolności żylnej, czyli choroby powstającej na skutek zastoju krwi w żyłach. Ale można się przed nimi bronić. Jak? Oto kilka prostych rad!

 1. DBAJ O NOGI
  Staraj się nie siadać ze skrzyżowanymi nogami i unikać zbyt ciasnych ubrań – to znacznie blokuje odpływ krwi z naczyń krwionośnych i utrudnia krążenie w nogach
 2. DAJ NOGOM ODPOCZYNEK
  Należy unikać zbyt długiego stania lub siedzenia. Jest to problem szczególnie u osób pracujących w takich pozycjach. Warto zadbać wtedy o chwilę ruchu co pewien czas, wstać zza biurka, przejść chociaż kilka kroków, dać szansę nogom na „rozruszanie się” i przepompowanie krwi zastałej w żyłach. Pomocne będzie też trzymanie stóp na podnóżku podczas siedzenia – im wyżej będą nogi, tym lepiej. Po powrocie do domu trzeba starać się unosić nogi tak często, jak to tylko możliwe. Najlepiej wyrobić w sobie nawyk siadania z nogami w pozycji poziomej na kanapie lub na podnóżku. Warto zwrócić uwagę, aby podczas snu kończyny były uniesione powyżej poziomu serca. Osobom z rozwijającymi się żylakami zaleca się wykonywanie codziennie ćwiczenia polegającego na leżeniu przez około 15 minut na plecach na podłodze z uniesionymi nogami opartymi np. na krześle. Ułatwia to odpływ krwi ze zmęczonych nóg i zapobiega jej zastojowi.
 3. JEDZ WIĘCEJ OWOCÓW I WARZYW
  Odpowiednia dieta pozwoli zapobiec powstawaniu nowych żylaków lub pogorszeniu się stanu tych, które już się pojawiły. Należy zacząć od włączenia do swojego jadłospisu większej liczby owoców i warzyw. To ważne, gdyż są to produkty o dużej zawartości błonnika i przeciwutleniaczy, które wzmacniają tkanki. Warto pamiętać także o żywności bogatej w witaminy C i P (tzw. bioflawonoidy), które uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, co zapobiegnie rozciąganiu żył i powstawaniu nowych żylaków. Dobrymi źródłami tych witamin są czarne porzeczki, winogrona, wiśnie, czereśnie, śliwki, morele, owoce dzikiej róży, zielona papryka, pomidory, daktyle i kasza gryczana.
 4. DBAJ O WŁAŚCIWĄ MASĘ CIAŁA, UNIKAJ OTYŁOŚCI
  Niewłaściwa masa ciała i otyłość są istotnymi czynnikami ryzyka rozwoju żylaków. Nadprogramowe kilogramy obciążające stawy, mięśnie i układ krążenia kończyn dolnych dodatkowo utrudniają odpływ krwi z żył w kierunku serca, czyli wbrew sile grawitacji. Do pojawienia się nadwagi przyczynia się niewłaściwa dieta, spożywanie wysoko przetworzonej żywności, zbyt mało owoców i warzyw, picie małej ilości wody. Te wszystkie czynniki utrudniają trawienie, zaburzają metabolizm i sprzyjają zaparciom. Należy ich bezwzględnie unikać!
 5. ĆWICZ REGULARNIE, WIĘCEJ SIĘ RUSZAJ
  Szczególnie wskazany jest ruch i aktywność fizyczna, która angażuje pracę nóg, czyli spacery, pływanie, marsz, nordic walking lub jazda na rowerze. Poruszanie mięśniami nóg wprawia w ruch tzw. pompę mięśniową – tkanki otaczające żyły będąc w ruchu naciskają na nie, co stymuluje przepływ krwi i zapobiega jej zastojowi. W ten sposób kurczące się mięśnie przepychają krew wbrew sile ciążenia, w kierunku serca. Do właściwej profilaktyki żylaków wystarczy uprawianie sportu na poziomie rekreacyjnym, ważne, aby ćwiczenia były wykonywane regularnie.
 6. INNE ZALECENIA
  w naszych sklepach są dostępne poduszki podwyższające pod nogi, jak również wyroby przeciw żylakowe (podkolanówki, pończochy i rajstopy – 1go i 2go stopnia kompresji)

Mamy nadzieję, że ten rok będzie dla Państwa przełomowym w dbaniu o swoje zdrowie.

Serdecznie zapraszamy do naszych sklepów NEURON !!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *